Pád ropy může mít další následky
30.12.2014
Platby na internetu
6.2.2015

Žijeme v informačním věku a sdílíme mnoho věcí, které nám připadají běžné.

Sdílíme hostingové prostory, sdílíme internetová připojení a data, sdílíme kanceláře, nebytové prostory, byty, sídla společností, někteří sdílí dokonce své partnery 🙂

Ale jak je to s auty?

carsharing

Již před mnoha lety jsem někde v Dubaji, nebo podobných dálných končinách narazil na Čechy, kteří tam zůstali bydlet a při různých vyprávěních mě zaujalo to, že sdílejí i svá auta. A to bezplatně. Vyprávěli, že to funguje tak, že se prostě klasicky parkuje před domy-v ulici, způsobem auto na auto. To tady známe taky. Ale vyprávění pokračovalo tím, že auta jsou zaparkovaná, otevřená a s klíčky. Když potřebuju například na nákup, beru to první na řadě, tak , jak jsme u nás zvyklí brát taxi. Sednu do něj, nastartuju a jedu. Pak ho zase vrátím do fronty. Pro nás to bylo neuvěřitelné, tak jsem se ptal, jestli to někdo neukradne.

A odpověď zněla: to si nikdo nedovolí. Kvůli přesvědčení, víře a prostě to nepřipadá v úvahu. Jen vím, že poznámka vypravěče byla, že kdyby zjistili, že někdo krade, usekli by mu část ruky. Pro nás nepředstavitelné, ale myslím, že zavedení by bylo velice účinné i u nás. Miminálně, by se musela obměnit část politiků, protože ruce tam potřebují 🙂

A podle mých zkušeností, se v těchto končinách opravdu nekrade. Sám jsem v Dubaji nechal kameru v jedné restauraci a zjistil to až druhý den. Na hotelu mi řekli , ať si tam dojedu, že tam bude připravená. Tak jsem jel a byla tam, připravená i s dárkem, který jsem od nich dostal, jako omluvu za komplikace ( které jsem si způsobil sám…)

Takže tolik na úvod a nyní k tématu – sdílení aut po našem, neboli carsharing.

Jak to funguje ?

Prostřednictvím aplikace si vyberete volné auto, které si rezervujete. Až k autu dorazíte, odemknete ho pomocí zákaznické karty, nebo mobilem.  Prostě si auto půjčíte jen na tu dobu, kdy ho potřebujete. Neřešíte povinné ručení, ceny benzinu, nebo sjeté pneu.

Po skončení jen zaparkujete na určené místo . Pohyb je sledován přes GPS.

A jak je to s cenami ?

Uvádím příklad české firmy .

Na jeden kilometr je to 2,90 až 3,70 + 19 Kč/ hodinu. Palivo je v ceně. Dále neřešíte dálniční známku, zákonné ani havarijní. Navíc je v autě wi-fi. Služby fungují hlavně v Praze a Brně.

Nemám osobní zkušenost, ale myslím, že se rodí zajímavá alternativa, která má asi budoucnost.

Takže do věcí, které můžeme sdílet a sdílíme můžeme zařadit další položku.

A co vy, co všechno jste již sdíleli ?

 

 

 

 

 

Pokud se ti obsah líbil , sdílej prosím...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Vyber způsob přidání komentáře :

2 Comments

  1. Otilia napsal:

    tomasmicka.cz has potential, you can make your site go viral easily
    using one tricky method. Just search in google:
    Isud’s Method To Go Viral

  2. Martin Janda napsal:

    Sdílení aut zjem začil v Německu, tady zatím bez zkušeností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...